ОБЯВА за прием на проектни предложения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ МЯРКА 7.5. „ИНВЕСТИЦИИ ЗА ПУБЛИЧНО ПОЛЗВАНЕ В ИНФРАСТРУКТУРА ЗА ОТДИХ, ТУРИСТИЧЕСКА ИНФРАСТРУКТУРА“ – процедура BG06RDNP001-19.853

ОБЯВА
за прием на проектни предложения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ
по Стратегията за Водено от общностите местно развитие
на СНЦ „МИГ Тунджа-Сливен-Долината на Тунджа”
от Програма за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020

Процедура чрез подбор на проектни предложения с един краен срок за кандидатстване
BG06RDNP001-19.853 МИГ ТУНДЖА –СЛИВЕН-ДОЛИНАТА НА ТУНДЖА – МЯРКА 7.5. „ИНВЕСТИЦИИ ЗА ПУБЛИЧНО ПОЛЗВАНЕ В ИНФРАСТРУКТУРА ЗА ОТДИХ, ТУРИСТИЧЕСКА ИНФРАСТРУКТУРА“

1. Цел на процедурата за безвъзмездна финансова помощ:
• Разгръщане на потенциала за развитие на туризма на територията на МИГ Тунджа-
Сливен-Долината на Тунджа (община Тунджа);
• Опазване, популяризиране и развитие на природното и културно-историческо наследство на територията, като основа за развитие на туристически дейности.

Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони.

По процедурата ще бъдат подкрепени само кандидати, които не действат като икономически оператор (предприятие) и предложените проекти за неикономически дейности, които след извършване на инвестицията не генерират нетни приходи.

2. Допустими кандидати:

• Община „Тунджа”;
• Юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по ЗЮЛНЦ, със седалище и адрес на управление на територията на МИГ Тунджа- Сливен-Долината на Тунджа (само на територията на община „Тунджа“).

3. Допустими дейности:

• Изграждане, реконструкция, ремонт, закупуване на оборудване и/или обзавеждане на туристически информационни центрове;
• Изграждане, реконструкция, ремонт, закупуване на оборудване и/или обзавеждане на посетителските центрове за представяне и експониране на местното природно и културно наследство;
• Изграждане, реконструкция, ремонт, закупуване на оборудване и/или обзавеждане на центровете за изкуство и занаяти с туристическа цел;
• Изграждане, реконструкция, ремонт и закупуване на съоръжения за туристически атракции, които са свързани с местното природно, културно и/или историческо наследство и предоставящи услуги с познавателна или образователна цел;
• Изграждане, реконструкция, ремонт и закупуване на съоръжения за туристическа инфраструктура (информационни табели и пътепоказатели за туристическите места и маршрути, съоръжения за безопасност, велоалеи и туристически пътеки).

4. Допустими разходи:

• Изграждането, включително отпускането на лизинг, или подобренията на недвижимо имущество;
• Закупуването или вземането на лизинг на нови машини и оборудване, обзавеждане до пазарната цена на актива;
• Следните нематериални инвестиции: придобиването или развитието на компютърен софтуер и придобиването на патенти, лицензи, авторски права, търговски марки;
• Общи разходи, свързани с изброените по-горе, например хонорари на архитекти, инженери и консултанти, хонорари, свързани с консултации относно екологичната и икономическата устойчивост.

5. Период за прием и място на подаване на проектните предложения:

Начален срок за подаване на проектните предложения: 27 .09. 2024 г., 10.00 ч.
Краен срок за подаване на предложенията: 28.10. 2024 г., 17.00 ч.

В рамките на определения срок за прием кандидатите могат да подават своите проектни предложения само по електронен път, чрез ИСУН 2020 на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.

6. Бюджет на процедурата:

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по настоящата процедура е 14 839, 64 лв. (четиринадесет хиляди осемстотин тридесет и девет лева и 64 ст.)

7. Минимален и максимален размер на финансовата помощ за конкретен проект:

Минималният размер на допустимите разходи и на безвъзмездната финансова помощ за конкретен проект по СВОМР е левовата равностойност на 5 000 евро при курс 1,9558 лева за едно евро – 9 779,00 лева.

Максималният размер на допустимите разходи за конкретен проект по СВОМР е левовата равностойност на 150 000 евро при курс 1,9558 лева за едно евро 293 370,00 лева.

С оглед на наличния бюджет по процедурата максималният размер безвъзмездната финансова помощ за конкретен проект е 14 839,64 лева.

Финансовата помощ е в размер 100 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи е само за проекти, които след извършване на инвестицията не генерират нетни приходи, установено въз основа на анализ „разходи-ползи“ (финансов анализ), но не повече от 14 839,64 лева.

8. Критерии за избор на проектни предложения и тяхната тежест:

 

1. Брой население на територията, по данни на НСИ към 31.12 на годината, предхождаща подаването на заявлението за подпомагане,  което ще се възползва от подобрената инфраструктура  и обхвата на териториално въздействие:

– до 300 души – 10 точки

– от 301 до 500 души – 20 точки

– от 501 до 1000 души – 30 точки

– над 1000 души –  40 точки

40 точки
1.      Проекти, създаващи работни места при изпълнение на допустимите дейности:

–          до 3 работни места – 10 точки,

–          над 3 работни места – 20 точки.

20 точки
2.   Проекти, които са консултирани с обществени консултативни съвети/местни общности/местни лидери на територията на МИГ и са получили тяхното одобрение по отношение на значимостта и ползите от планираната инвестиция в публична инфраструктура. 20 точки
3.   Проекти, приобщаващи  уязвими общности, при които е налице концентрация на проблеми, създаващи риск от бедност, социално изключване и маргинализация 10 точки
4.   Проекти, инвестицията, по които включва и мобилни обекти за културния живот на територията МИГ. 10 точки
ОБЩО 100 точки

За да бъде предложено за финансиране едно проектно предложение, общата крайна оценка на етап техническа и финансова оценка трябва да е равна на или по-голяма от 20 точки

9. Начин на подаване на проектните предложения:

Проектните предложения по настоящата процедура за подбор на проекти, следва да бъдат подадени само по електронен път с Квалифициран електронен подпис  (КЕП ) като се използва Информационната система за управление  и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020 ) – https://eumis2020.government.bg

Кандидат в процедура може да задава въпроси и иска допълнителни разяснения по документите на условията за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в срок до три седмици преди изтичането на срока за кандидатстване на следния електронен адрес: migtundzha@abv.bg

Писмени разяснения ще бъдат дадени в 10-дневен срок от получаване на искането, но не по-късно от две седмици преди изтичането на срока за кандидатстване.

С оглед осигуряване равнопоставено третиране на кандидатите, няма да се дават разяснения, които съдържат становище относно качеството на конкретно проектно предложение. Разяснения се дават по отношение на условията за кандидатстване и са задължителни за всички кандидати.

Въпросите и разясненията ще бъдат публикувани на интернет страницата на  СНЦ „МИГ – Тунджа –Сливен-Долината на Тунджа“ : https://tundzhaleader.org/site/  и на https://eumis2020.government.bg.

10. Лице,/а за контакт и място за достъп до подробна информация:

Лице за контакт: Георги Митев – Изпълнителен директор
Адрес: с. Генерал Инзово, община Тунджа, ул. «Опълченска» № 2, етаж 2
Телефон: 0899 148 777,
Адрес на електронна поща: migtundzha@abv.bg

Пълният пакет документи по процедурата (Условия за кандидатстване, Условия за изпълнение  и приложенията към тях)  са публикувани на следните интернет адреси: Интернет страница на МИГ-Тунджа https://tundzhaleader.org/site/ , и на сайта на ИСУН 2020 https://eumis2020.government.bg

ДОКУМЕНТИ ПО ПРОЦЕДУРАТА:

Обява
Условия за кандидатстване
Документи към условията за кандидатстване
Условия за изпълнение на одобрени проекти
Документи към условията за изпълнение